Klasztor augustianów we Vrchlabí

Klasztor augustianów

Klasztor augustianów we Vrchlabí ufundował w 1705 roku ród Morzinów. Budowano go stosunkowo długo – prace zakończono dopiero w 1725 r.

Již mnoho let slouží návštěvníkům k poznání krás a bohatství Krkonoš, sídlí tu totiž Krkonošské muzeum resp. Návštěvnické centrum národního parku Krkonoše.

Klasztor augustianów we Vrchlabí ufundował w 1705 roku ród Morzinów. Budowano go stosunkowo długo – prace zakończono dopiero w 1725 r. Budowę rozpoczął Maximilian Morzin, a głównym architektem i jednocześnie wykonawcą był Adam Auer. W 1706 roku Maximilian nieoczekiwanie zmarł, a cały majątek wraz z rozpoczętą budową przeszedł w ręce jego brata Wacława, dzięki któremu w 1725 roku klasztor dokończono. 27 września 1733 roku kralowohradecki biskup Mauritius (Maurycjusz Adolf Karol), konsekrował przyklasztorny kościół, nadając mu wezwanie św. Augustyna.

Kościół św. Augustyna wybudowano i wyposażono w stylu barokowym, tylko ołtarz główny ma cechy architektury rokokowej. Wewnątrz kościół wraz ze sprzętami oraz architekturą i podziałem nawy kościelnej, sprawia bardzo harmonijne, jednolite stylowo i emocjonalnie wrażenie. 

Velmi cenné jsou varhany z dílny firmy Rieger z Krnova z roku 1898. Na hlavním oltáři vysokém 19 metrů je ústředním motivem obraz sv. Augustina, kterému je kostel zasvěcen (autorem je pražský malíř Franz Dalliger). Umělecky nejhodnotnější je oltář sv. Kříže na pravé straně presbytáře, pravděpodobně práce Jana Františka Pacáka, pomocníka a žáka Matyáše Bernarda Brauna. Pozoruhodné nástropní malby vytvořili vrchlabští Ignác a Gottfried Tauchmannovi.

Obytná budova kláštera je sídlem přírodovědné a historické expozice krkonošského muzea, část ambitu se využívá k častým výstavám. Kostel slouží zejména jako koncertní sál, který disponuje výbornou akustikou.

Kostel sv. Augustina je součástí komentovaných prohlídek

Projdete se po nejzajímavějších a běžně uzavřených památkách ve Vrchlabí. Skupiny od 2 do 20 osob se na trasu mohou vydat během letních prázdnin každé pondělí a čtvrtek ve 12, 14 a 16 hodin. Začátek trasy je v Regionálním infocentru na náměstí v budově radnice. Mimo letní prázdniny jsou prohlídky možné pouze pro skupiny po předchozí domluvě. O letních prázdninách je pravidelně otevřen veřejnosti od úterý do neděle od 10 do 15 hod. 

Mapa

GPS
50.6285942N, 15.6055992E

Informacja

Adresa

Husova 213, 543 01 Vrchlabí

Inne atrakcje w okolicy

Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí
Muzeum Krkonoš
Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK
Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK
Cztery zabytkowe domki w Vrchlabí
Cztery zabytkowe domki
Kaplica pałacowa rodu Černín-Morzinów
Kaplica pałacowa rodu Černín-Morzinów