Augustiniánský klášter ve Vrchlabí

Augustiniánský klášter

Klášter augustiniánů ve Vrchlabí byl založen v roce 1705 díky iniciativě rodu Morzinů. Již mnoho let slouží návštěvníkům k poznání krás a bohatství Krkonoš, sídlí tu totiž Krkonošské muzeum resp. Návštěvnické centrum národního parku Krkonoše.

Klášter augustiniánů byl založen roku 1705 Maxmiliánem z Morzinů. Stavěl se poměrně dlouho a dokončen byl až v roce 1725. Stavbu započal Maxmilián Morzin a hlavním architektem a stavitelem zároveň byl Adam Auer. Nicméně Maxmilián roku 1706 nečekaně zemřel a dohled nad stavbou stejně jako nad celým dědictvím Morzinů převzal jeho bratr Václav. Díky němu byla celá stavba roku 1725 dokončena a 27. září 1733 královéhradecký biskup Mauricius Adolf Karel z Pharsalu vysvětil kostel sv. Augustina.

Kostel sv. Augustina, který je součástí kláštera, je postavený i vybavený v barokním stylu, jen hlavní oltář je spíše rokokový. Vnitřní zařízení kostela spolu s architekturou a prostorovým členěním chrámové lodi vytváří mimořádně harmonický, stylově jednotný a emotivně působící celek. Velmi cenné jsou varhany z dílny firmy Rieger z Krnova z roku 1898. Na hlavním oltáři vysokém 19 metrů je ústředním motivem obraz sv. Augustina, kterému je kostel zasvěcen (autorem je pražský malíř Franz Dalliger). Umělecky nejhodnotnější je oltář sv. Kříže na pravé straně presbytáře, pravděpodobně práce Jana Františka Pacáka, pomocníka a žáka Matyáše Bernarda Brauna. Pozoruhodné nástropní malby vytvořili vrchlabští Ignác a Gottfried Tauchmannovi.

Obytná budova kláštera je sídlem přírodovědné a historické expozice krkonošského muzea, část ambitu se využívá k častým výstavám. Kostel slouží zejména jako koncertní sál, který disponuje výbornou akustikou.

Kostel sv. Augustina je součástí komentovaných prohlídek

Projdete se po nejzajímavějších a běžně uzavřených památkách ve Vrchlabí. Skupiny od 2 do 20 osob se na trasu mohou vydat během letních prázdnin každé pondělí a čtvrtek ve 12, 14 a 16 hodin. Začátek trasy je v Regionálním infocentru na náměstí v budově radnice. Mimo letní prázdniny jsou prohlídky možné pouze pro skupiny po předchozí domluvě. O letních prázdninách je pravidelně otevřen veřejnosti od úterý do neděle od 10 do 15 hod. 

Mapa

GPS
50.6285942N, 15.6055992E

Informace

Adresa

Husova 213, 543 01 Vrchlabí

Další zajímavosti v okolí

Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí
Muzeum Krkonoš
Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK
Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK
Čtyři historické domky ve Vrchlabí
Čtyři historické domky
Zámecká kaple Černínů-Morzinů
Zámecká kaple Černínů-Morzinů