Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK

Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK

V roce 2014 bylo ve Vrchlabí otevřeno nové Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání, které velmi rychle získalo přezdívku Krtek. Autorem stavby je Ing. arch. Petr Hájek.

Díky tvaru a zpracování se budova stala středem pozornosti architektů, designerů, stavitelů i ostatní veřejnosti. Samotná stavba je z venku nenápadná, a tedy není konkurentem staletí stojícího zámku, augustiniánského kláštera nebo budovy Správy KRNAP v jejím těsném sousedství. Tvar KCEV Krtek sice vychází z topologie Krkonoš, ale běžný návštěvník bude jejich reliéf ve stavbě hledat jen těžko. Pro hledání souvislostí mezi Krtkem a Krkonošemi je třeba rozluštit tzv. Hájkův kód, což je nový program pro druhostupňové a starší žáky, ale i rodiny s dětmi i bez dětí.

Stavba získala řadu ocenění:

  • Čestné uznání za realizaci v mezinárodní soutěži o ekolog. architekturu ve Ferraře za rok 2015
  • Cena za nejlepší architektonickou realizaci ČR 2014
  • Cena Stavba roku Královéhradeckého kraje 2014
  • Evropská Piranesiho cena – čestné uznání 2014

V KCEV Krtek je přednáškový sál pro cca 80 osob (včetně 2–5 vozíčkářů) vybavený špičkovou prezentační a nahrávací technikou, malá laboratoř pro 16 studentů s mikroskopy a stereolupami, malá galerie a knihovna. O vytápění se stará tepelné čerpadlo.

Pravidelné prohlídky pro zájemce

jsou zdarma vždy v úterý od 15 do 17 hodin. Jiné termíny po dohodě dle dalšího programu.

Akce 

Krtek slouží i různorodým přednáškám, promítáním, besedami se zajímavými osobnostmi, výstavám a také například udílení Ceny ředitele Správy KRNAP. Pokud není uvedeno jinak, akce se konají vždy ve čtvrtek v 18 hodin! Výstavy je možné navštívit v rámci prohlídek pro veřejnost každé úterý od 15 do 17 hodin, jindy po domluvě.

Kalendář akcí

Mapa

GPS
50.6267539N, 15.6070431E

Informace

Adresa

Dobrovského 3,
543 01 Vrchlabí

Další zajímavosti v okolí

Augustiniánský klášter ve Vrchlabí
Augustiniánský klášter
Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí
Muzeum Krkonoš
Zámek Vrchlabí
Zámek
Zámecká kaple Černínů-Morzinů
Zámecká kaple Černínů-Morzinů