Zámek Vrchlabí

Zámek

Renesanční zámek, který nahradil původní gotickou vodní tvrz, byl dokončen v roce 1546 jako sídlo mocného Kryštofa Gendorfa z Gendorfu. Neznámý stavitel vycházel ze schématu italského kastelu (malé pevnosti či tvrze). Stavbu původně obklopoval 12 metrů široký vodní příkop, přes který se do zámku vstupovalo třemi mosty.

Dnes je zámek sídlem městského úřadu a pro návštěvníky je přístupná pouze vstupní hala, kde je možno vedle intarziemi zdobených dveří spatřit nástěnné malby čtyř posledních ulovených krkonošských medvědů. Spolu s výstavbou zámku byl založen zámecký park, jehož současná podoba pochází z návrhu zahradníka Fuchse z 2. poloviny 19. století. Nedaleko parku je mezi stromy ukrytá zámecká kaple a hrobka Černínů-Morzinů.

Zámek

Předchůdcem zámku byla gotická vodní tvrz. Renesanční zámek, postavený nedaleko původního umístění tvrze, převzal úlohu panského sídla, ale na počátku měl vzhled vysoké podélné budovy. Tato stavba, obklopená vodním příkopem, byla dokončena v roce 1546 jako sídlo mocného Kryštofa Gendorfa z Gendorfu.

Barokní sloh se zámku příliš nedotkl, vzniklo pouze nové předzámčí. K další přestavbě došlo po roce 1830, kdy byl zámek upraven opět pro bydlení, zasypán vodní příkop a postupně vybudován anglický park.

Vrchlabský zámek je čtyřhranným dvoupatrovým objektem se čtyřmi nárožními věžemi, zakončenými cibulovitými báněmi. Ve vstupní hale v přízemí zámku jsou původní renesanční portály, čtveřice krásných intarziemi zdobených dveří a nástěnné malby čtyř posledních známých ulovených krkonošských medvědů. V prvním patře, dnešní malé zasedací místnosti, je knihovna s půvabnou dřevěnou výzdobou, intarzovanými dveřmi a tajnou místností. Z období renesance se tu v bývalém rytířském sále ve druhém patře zachovala 3,5 metru vysoká majoliková kachlová kamna, která patří k nejstaršímu a nejcennějšímu vybavení. 

Zámecký park

Založen spolu s výstavbou zámku, původně okrasná zahrada, která přecházela do volné přírody. Dnešní podoba parku je z druhé poloviny předminulého století. Zahradník Fuchs přeměnil zahradu na přírodní park v romantickém stylu. Zrušil vodní příkop, založil jezírko a rozšířil park do dnešní velikosti (1865). Park je na seznamu nemovitých kulturních památek.

Zámecká kaple Černínů-Morzinů

Zámeckou kapli, ležící na okraji zámeckého parku a přístupnou kdysi přes dřevěný mostek a dnes z ulice Dobrovského za budovou Správy KRNAP, nechala postavit Aloisie Černín-Morzinová, dcera Rudolfa Morzina v letech 1887 až 1891. Hrobka se nachází přímo pod kaplí, roku 1892 do ní byl uložen manžel hraběnky Luisy Heřman, o patnáct let později sama hraběnka. Od druhé světové války kaple slouží jako modlitebna československé husitské církve.

Zámek i zámecká kaple jsou součástí komentovaných prohlídek

po nejzajímavějších a běžně uzavřených památkách ve Vrchlabí. Skupiny od 2 do 20 osob se na trasu mohou vydat během letních prázdnin každé pondělí a čtvrtek ve 11, 13 a 15 hodin. Začátek trasy je v Regionálním infocentru na náměstí v budově radnice. Mimo letní prázdniny jsou prohlídky možné pouze pro skupiny po předchozí domluvě.

Virtuální prohlídka zámku

Láká vás se podívat do interiéru zámku, ale z nějakého důvodu nemůžete přijít osobně? Tak právě pro vás jsme nechali vytvořit online prohlídku zámku i s výkladem! Projděte si okolí a interiéry zámku, ve kterých se dozvíte, na co se jednotlivé místnosti používají, jaké historické milníky má zámek za sebou nebo kdo se o nynější podobu zámku zasloužil. Prohlídkou vás i s výkladem provede pan starosta a zároveň vám u této příležitosti poodhalí nějaké ze svých plánů s městem do budoucna. Jste zvědaví? Tak se pojďte podívat s námi.

Mapa

GPS
50.6270703N, 15.6090067E

Informace

Adresa

Zámek 1, 543 01 Vrchlabí

Další zajímavosti v okolí

Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK
Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK
Zámecká kaple Černínů-Morzinů
Zámecká kaple Černínů-Morzinů
Augustiniánský klášter ve Vrchlabí
Augustiniánský klášter
Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí
Muzeum Krkonoš