Pałac Vrchlabí

Pałac

Renesansowy zamek, który zastąpił pierwotną gotycką twierdzę wodną, został ukończony w 1546 roku jako rezydencja możnego Krzysztofa Gendorfa z Gendorfu. Nieznany budowniczy oparł swój projekt na schemacie włoskiego kasztelu (małej twierdzy lub fortecy). Budowla otoczona była pierwotnie szeroką na 12 metrów fosą, nad którą do zamku wchodziło się trzema mostami.

Dzisiejszy pałac jest siedzibą władz miejskich, a zwiedzającym udostępniony jest jedynie hol wejściowy, gdzie obok inkrustowanych drzwi można zobaczyć malowidła czterech ostatnich upolowanych w Karkonoszach niedźwiedzi. Wraz z budową zamku założono park zamkowy, którego obecny wygląd jest projektu ogrodnika Fuchsa z drugiej połowy XIX wieku. Wśród drzew w pobliżu parku ukryta jest kaplica pałacowa i grobowiec Czerninów-Morzinów.

Pałac

Poprzednikiem pałacu był gotycki dwór obronny otoczony wodą. Po pewnym czasie rolę siedziby właścicieli tych dóbr przejął renesansowy zamek, zbudowany w pobliżu pierwotnej lokalizacji dworu. Początkowo miał postać wysokiej podłużnej budowli. Budowę otoczonego fosą zamku dla potężnego Krzysztofa Gendorfa z Gendorfu ukończono w 1546 roku. 

Styl barokowy nie wpłynął zbytnio na kształt obiektu, powstało tylko nowe przedzamcze. Kolejna przebudowa odbyła się po 1830 roku, kiedy dostosowano go ponownie do potrzeb mieszkaniowych, zasypano fosę, a naokoło stopniowo utworzono park w stylu angielskim.

Dzisiejszy pałac we Vrchlabí jest czworokątną dwupiętrową budowlą z czterema narożnymi wieżami zwieńczonymi cebulastymi hełmami. W holu na parterze znajdują się oryginalne renesansowe portale, cztery pary pięknych intarsjowanych drzwi oraz portrety przedstawiające cztery ostatnie znane upolowane karkonoskie niedźwiedzie. Na pierwszym piętrze, w dzisiejszej małej sali konferencyjnej, znajduje się biblioteka z uroczym drewnianym wystrojem, intarsjowanymi drzwiami i tajnym pomieszczeniem. W dawnej sali rycerskiej na drugim piętrze z czasów renesansu zachował się mierzący 3,5 metra wysokości piec kaflowy z majoliki, należący do najstarszych i najcenniejszych elementów wyposażenia pałacu.

 

Zámecký park

Založen spolu s výstavbou zámku, původně okrasná zahrada, která přecházela do volné přírody. Dnešní podoba parku je z druhé poloviny předminulého století. Zahradník Fuchs přeměnil zahradu na přírodní park v romantickém stylu. Zrušil vodní příkop, založil jezírko a rozšířil park do dnešní velikosti (1865). Park je na seznamu nemovitých kulturních památek.

Zámecká kaple Černínů-Morzinů

Zámeckou kapli, ležící na okraji zámeckého parku a přístupnou kdysi přes dřevěný mostek a dnes z ulice Dobrovského za budovou Správy KRNAP, nechala postavit Aloisie Černín-Morzinová, dcera Rudolfa Morzina v letech 1887 až 1891. Hrobka se nachází přímo pod kaplí, roku 1892 do ní byl uložen manžel hraběnky Luisy Heřman, o patnáct let později sama hraběnka. Od druhé světové války kaple slouží jako modlitebna československé husitské církve.

Zámek i zámecká kaple jsou součástí komentovaných prohlídek

po nejzajímavějších a běžně uzavřených památkách ve Vrchlabí. Skupiny od 2 do 20 osob se na trasu mohou vydat během letních prázdnin každé pondělí a čtvrtek ve 12, 14 a 16 hodin. Začátek trasy je v Regionálním infocentru na náměstí v budově radnice. Mimo letní prázdniny jsou prohlídky možné pouze pro skupiny po předchozí domluvě.

Virtuální prohlídka zámku

Láká vás se podívat do interiéru zámku, ale z nějakého důvodu nemůžete přijít osobně? Tak právě pro vás jsme nechali vytvořit online prohlídku zámku i s výkladem! Projděte si okolí a interiéry zámku, ve kterých se dozvíte, na co se jednotlivé místnosti používají, jaké historické milníky má zámek za sebou nebo kdo se o nynější podobu zámku zasloužil. Prohlídkou vás i s výkladem provede pan starosta a zároveň vám u této příležitosti poodhalí nějaké ze svých plánů s městem do budoucna. Jste zvědaví? Tak se pojďte podívat s námi.

Mapa

GPS
50.6270703N, 15.6090067E

Informacja

Adresa

Zámek 1, 543 01 Vrchlabí

Inne atrakcje w okolicy

Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK
Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK
Kaplica pałacowa rodu Černín-Morzinów
Kaplica pałacowa rodu Černín-Morzinów
Klasztor augustianów we Vrchlabí
Klasztor augustianów
Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí
Muzeum Krkonoš