Kaplica pałacowa rodu Černín-Morzinów

Kaplicę pałacową, położoną na skraju parku, wybudowała Aloisie Černín-Morzin, córka Rudolfa Morzina. Dotrzeć do niej można było przez drewniany mostek, dziś dostępna jest od ulicy Dobrovského za budynkiem władz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (Správa KRNAP).

Zámecká kaple s hrobkou je postavena v novogotickém slohu, v letech 1887 až 1891. Autorem projektu byl Stephan Tragl. Interiér kaple je zdoben krásným novogotickým oltářem s pietou. Hrobka se nachází přímo pod kaplí, roku 1892 do ní byl uložen manžel hraběnky Luisy Heřman, o patnáct let později sama hraběnka. Od druhé světové války kaple slouží jako modlitebna československé husitské církve.

Kaplica ma sklepienie krzyżowe, całe wnętrze – z wyjątkiem kilku ławek, ambony i stołu ołtarzowego – jest oryginalne. Ołtarz, podobnie jak cała kaplica, poświęcony jest Matce Boskiej Bolesnej. Na jego szczycie znajduje się figura Matki Boskiej opłakującej ciało Jezusa Chrystusa. Drzeworyt Piety, podobnie jak płaskorzeźby na ołtarzu, jest prawdopodobnie dziełem J. Steinera. Płaskorzeźby przedstawiają trzy najważniejsze momenty z życia Jezusa z Nazaretu, czyli narodziny, ukrzyżowanie i wniebowstąpienie. Szczegóły tych płaskorzeźb, jak np. dwa diabły otaczające Jezusa na krzyżu, są na swój sposób niepowtarzalne. Diabeł po lewej stronie podobno prosi Jezusa o przebaczenie, zaś ten po prawej z Niego szydzi.

Pod kaplicą znajduje się grobowiec, który również zwieńczony jest sklepieniem krzyżowym, wspartym na filarach i dwóch rzędach kolumn. Szczątki członków rodziny Černín-Morzinów są tu składane od 1891 roku, kiedy to pochowano męża Aloisie, Heřmana Černína. Po nim, oprócz żony, spoczęli tu ich syn Rudolf z żoną, wnuk – również Rudolf, prawnuk Egon i wielu innych członków rodu.

V současnosti kaple patří a slouží Církvi Československé husitské. Každou neděli tak můžete od 9 hodin navštívit zdejší bohoslužbu a na Štědrý večer půlnoční mši. Kromě toho se zde konají svatební obřady a příležitostně komorní koncerty.

Zámek i zámecká kaple jsou součástí komentovaných prohlídek

po nejzajímavějších a běžně uzavřených památkách ve Vrchlabí. Skupiny od 2 do 20 osob se na trasu mohou vydat během letních prázdnin každé pondělí a čtvrtek ve 12, 14 a 16 hodin. Začátek trasy je v Regionálním infocentru na náměstí v budově radnice. Mimo letní prázdniny jsou prohlídky možné pouze pro skupiny po předchozí domluvě.

Letní kino Tripsi v areálu kaple

Filmové letní večery pod širým nebem v areálu zámecké Morzinské kaple s možností dobrého občerstvení je ideálním zakončením aktivního dovolenkového i pracovního dne.

GPS
50.6252319N, 15.6062650E