Palace Vrchlabí

Palace

The Renaissance palace which replaced the former Gothic moated fort was completed in 1546 as the seat of Krystof Gendorf of Gendorf. An unknown architect used the layout of an Italian castello (small fortress or stronghold). The building, originally surrounded by a 12m wide moat and accessible by three bridges.

The building, originally surrounded by a 12m wide moat and accessible by three bridges, is now the seat of the Municipal Council and visitors can freely access the entrance hall, where murals of the last bears killed in the Krkonose can be seen besides the door with intarsia decorations. As the building works were underway, the palace park was conceived, to be redesigned later after a late 19th-century layout by a gardener named Fuchs. The palace chapel with the tomb of the House of Czernin-Morzin can be found not far from the park, hidden among the trees.

The Palace

The predecessor of the palace was a Gothic water fort. The palace was built in the Renaissance style near the location of the fort and became the manorial seat. It was originally designed as a high and long building, surrounded by a moat. The work was completed in 1546 and it became the seat of Krystof Gendorfer of Gendorf.

No major changes were made during the Baroque period, only new utility buildings were built. Another redesign came after 1830 when the residential quarters were renewed, the moat was filled, and an English-style park was gradually established.

The Vrchlabi palace is a three-storey building on a rectangular plan with four corner towers that have onion-shaped roofs. The entrance hall on the ground floor features preserved Renaissance portals, four doors with valuable intarsia decorations, and paintings of the last four bears caught in the Krkonose. The first floor, today used as the smaller meeting hall, houses a library with fine wooden decorations, doors decorated in intarsia, and a secret cabinet. A 3.5m high Renaissance faience stove has been preserved in the former Knights’ Hall on the second floor and is one of the oldest and most valuable items here.

 

 

Zámecký park

Založen spolu s výstavbou zámku, původně okrasná zahrada, která přecházela do volné přírody. Dnešní podoba parku je z druhé poloviny předminulého století. Zahradník Fuchs přeměnil zahradu na přírodní park v romantickém stylu. Zrušil vodní příkop, založil jezírko a rozšířil park do dnešní velikosti (1865). Park je na seznamu nemovitých kulturních památek.

Zámecká kaple Černínů-Morzinů

Zámeckou kapli, ležící na okraji zámeckého parku a přístupnou kdysi přes dřevěný mostek a dnes z ulice Dobrovského za budovou Správy KRNAP, nechala postavit Aloisie Černín-Morzinová, dcera Rudolfa Morzina v letech 1887 až 1891. Hrobka se nachází přímo pod kaplí, roku 1892 do ní byl uložen manžel hraběnky Luisy Heřman, o patnáct let později sama hraběnka. Od druhé světové války kaple slouží jako modlitebna československé husitské církve.

Zámek i zámecká kaple jsou součástí komentovaných prohlídek

po nejzajímavějších a běžně uzavřených památkách ve Vrchlabí. Skupiny od 2 do 20 osob se na trasu mohou vydat během letních prázdnin každé pondělí a čtvrtek ve 11, 13 a 15 hodin. Začátek trasy je v Regionálním infocentru na náměstí v budově radnice. Mimo letní prázdniny jsou prohlídky možné pouze pro skupiny po předchozí domluvě.

Virtuální prohlídka zámku

Láká vás se podívat do interiéru zámku, ale z nějakého důvodu nemůžete přijít osobně? Tak právě pro vás jsme nechali vytvořit online prohlídku zámku i s výkladem! Projděte si okolí a interiéry zámku, ve kterých se dozvíte, na co se jednotlivé místnosti používají, jaké historické milníky má zámek za sebou nebo kdo se o nynější podobu zámku zasloužil. Prohlídkou vás i s výkladem provede pan starosta a zároveň vám u této příležitosti poodhalí nějaké ze svých plánů s městem do budoucna. Jste zvědaví? Tak se pojďte podívat s námi.

Map

GPS
50.6270703N, 15.6090067E

Information

Adresa

Zámek 1, 543 01 Vrchlabí

Other points of interest nearby

Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK
Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK
The Czernin-Morzin Palace Chapel
Czernin-Morzin Palace Chapel
The Augustinian monastery in Vrchlabi
Augustinian monastery
The Krkonose Museum in Vrchlabí
The Krkonose Museum