Běžkařský areál Vejsplachy

Běžkařský areál Vejsplachy

Kilometry pravidelně upravovaných běžeckých tratí, z nichž jsou některé každý večer uměle osvětlené a dle potřeby zasněžované.

Běžecké tratě v okolí rybníku Kačák v areálu Vejsplachy, na jižním okraji města. V blízkosti jsou i homologované závodní běžecké tratě a další běžecké tratě vedoucí do Horní či Dolní Branné, Valteřic a Kněžic a dále přes Benecko na Horní Mísečky. Další běžecké stopy pro turistické běžecké lyžování jsou za městským parkem směrem do Lánova nebo Strážného.

Celkem Vrchlabí disponuje 35 km pravidelně upravovaných běžeckých tratí.

1. Běžecký okruh Vejsplachy (3,75 km)

Ve Vejsplachách v okolí rybníku Kačák se nacházejí 3,75 km dlouhé, pravidelně upravované tratě vhodné pro všechny běžkaře. Tratě jsou v případě potřeby uměle zasněžované a denně do 19 hodin osvětlené. Aktuální informace získáte na:

www.nabezky.cz

2. Závodní běžecké tratě Vrchlabí – Vejsplachy

Na jižním okraji města naleznete 4 km homologovaných závodních tratí.

3. Vrchlabí – Vejsplachy – Horní Branná – Vrchlabí – Vejsplachy

Tento 6 kilometrový okruh vás z Vrchlabí zavede přes kopec do Horní Branné, kde se můžete na chvíli zdržet a navštívit například opravenou hrobku rodu Harrachů, nebo expozici o J. A. Komenském. 

4. Vrchlabí – Vejsplachy – Dolní Branná – Vrchlabí – Vejsplachy

Vejsplachy jsou výborným startovním bodem vašich výletů na běžkách. Vydat se můžete také do Dolní Branné a 6 kilometrový okruh zakončit opět ve Vejsplachách.

5. Vrchlabí – Vejsplachy – Kněžice – Valteřice – Vrchlabí – Vejsplachy

Náročnější 7 kilometrový okruh vás zavede na Kněžice, odkud se vám naskytnout krásné výhledy na Vrchlabí i panorama Krkonoš. Navštívit zde můžete také turistickou jízdárnu a ohřát se a občerstvit na Kněžické chalupě. Po cestě se na chvíli zastavte u kaple sv. Anny a čtrnácti svatých pomocníků, je odsud krásný rozhled. Trasa vás přes Valteřice dovede zpět do Vrchlabí.

6. Horní stanice LD přes Kněžický vrch na Křížovky

Trasa začíná u horní stanice lanové dráhy na Kněžický vrch a pokračuje na Křížovky. Odtud se můžete napojit na trasu do Herlíkovic, nebo pokračovat k rozhledně Žalý a lanovkou se svézt dolů do Herlíkovic. Zdatní sportovci se mohou vydat přes Rovinka až na Horní Mísečky.

7. Křížovky – Herlíkovice

Nenáročný 1 kilometrový sjezd z Křížovek do Herlíkovic.

8. Vrchlabí, městský park – Měsíční údolí – Lánov – Jankův kopec – Vrchlabí s možností z Lánova pokračovat na Strážné

Středně náročný okruh začíná v Městském parku a přes půvabné Měsíční údolí vás zavede do Lánova. Odtud mohou zdatnější běžkaři pokračovat přes Dolní Dvůr podél Klínového potoka na Strážné, ostatní se mohou z Lánova kolem letiště vrátit rovnou do Vrchlabí. Kratší varianta je dlouhá 5 km, delší 8 km.

Na úpravu tratí můžete přispět i vy

Vstup na tratě není nijak zpoplatněn. Ve Vejsplachách však můžete přispět na úpravu tratí zakoupením lyžařské známky přímo v areálu, nebo v infocentru v budově radnice na náměstí T.G.M. K mání jsou samolepky v hodnotě 50, 100, 250 a 500 Kč. Na nástupních místech lze využít i QR kódy a svůj příspěvek na úpravu tratí uhradit bezhotovostně.

Parkovné

Za parkování u sportovního areálu Vejsplachy zaplatíte za každé započaté 3 hodiny 95 korun za osobní auto, 250 korun za mikrobus, 1000 korun za autobus v období od 1. prosince do 31. března. V ostatních měsících se za parkování platit nebude.  Důvodem pro zpoplatnění jsou rostoucí náklady na výrobu umělého sněhu a na úpravu běžeckých tratí.

Úprava tratí a aktuální informace

Nejaktuálnější informace o úpravě běžeckých tras v Krkonoších, získávané pomocí dat ze sledování roleb systémem GPS, naleznete na  

www.bilestopy.cz

Aktuální sněhové podmínky a upravenost sjezdových i běžeckých tratí po celých Krkonoších získáte snadno na

www.holidayinfo.cz

Natočili jsme Běžkotoulky z Vrchlabí. Podívejte se..

Jeden z nejkrásnějších dní minulé zimy si pro natáčení ve Vrchlabí vybral tým pořadu Běžkotoulky. Potěšte se slunečnou a čerstvě zasněženou pozvánkou do podhorského města, které vás svým nejen sportovním zázemím jistě nadchne.

Běžkotoulky

Běžkotoulky ve Vrchlabí