Meteorologický sloup na Krkonošské ulici

Meteorologický sloup

Významný objekt drobné architektury je jedním z 111 meteorologických sloupů v ČR. Nachází se na hlavní ulici (Krkonošská) a vznikl v roce 1909 sesazením pískovcového podstavce s meteorologickou skříňkou, pravděpodobně zakoupenou od firmy Wilhelm Lambrecht z Göttingenu jako prodejní model III "Tourist".

Podle dochovaných fotografií měl sloup kolem roku 1940 již trochu zjednodušenou podobu (zejména stříšku). Během let podstoupil několik oprav a úprav. O poslední celkovou a velmi zdařilou rekonstrukci se postaraly Služby města Vrchlabí v roce 2013. Od září 2016 získal meteorologický kiosek svůj původní vzhled, nové registrační přístroje a opět slouží svému účelu.  

Tento sloup má hned dvě nej. Ojedinělou záležitostí je možnost porovnání naměřených hodnot teploty a tlaku vzduchu v uplynulém týdnu s aktuálním stavem, díky vystaveným použitým záznamovým archům. Historickým unikátem je Lambrechtův povětrnostní telegraf složený ze dvou přístrojů termo-hygroskopu a z kovového barometru. Redukovaný tlak byl v době vzniku sloupu porovnáván s hodnotami severoněmeckého "Deutsche Seewarte" v Hamburku. 

Sloup je majetkem města, správu a údržbu zajišťují Služby města Vrchlabí, o přístroje se stará a údaje odečítá Viktor Linhart ml.

Mapa

GPS
50.6266939N, 15.6115831E

Informace

Adresa

Krkonošská ulice,
543 01 Vrchlabí

Další zajímavosti v okolí

Budova nové radnice
Budova nové radnice
Dům se sedmi štíty ve Vrchlabí
Dům se sedmi štíty
První městská lékárna ve Vrchlabí
První městská lékárna
Kino Kartonka 1904
Kino Kartonka 1904