Vodní elektrárna od Lubomíra Typlta

Vodní elektrárna od Lubomíra Typlta na náměstí Míru

Na vrchlabském kostelním náměstí (náměstí Míru) je na rok nainstalováno umělecké dílo Vodní elektrárna od Lubomíra Typlta. Městu Vrchlabí ho zapůjčila skvělá galerie EPO1 manželů Kasperových z Trutnova. Moderní umění ve veřejném prostoru budí tradičně mnoho emocí, je ale především výzvou k zamyšlení.

Ředitel Centra současného umění EPo1 nabídl našemu městu zapůjčení uměleckého díla. Při osobní návštěvě vyhodnotil plochu náměstí Míru jako místo vhodné pro umístění díla s názvem Vodní elektrárna. Město uhradilo pouze dopravu. Umístění díla na náměstí je v podobném místě, kde se v minulosti nacházelo jiné dílo s názvem Trůn.

Umění v prostoru

Power for Space

Jak již název napovídá, jedná se projekt, který přesahuje prostory samotné galerie. 

 “Prostor” je něco jako nedoceněné umělecké dílo, jako plátno, bez něhož by neexistovalo nic. Vnímat umění v kontextu prostoru v jeho rozmanitosti přináší potenciál rozšíření zážitku o zcela nový rozměr. Proč jej tedy redukovat na jednu budovu? Jednou z aktivit galerie EPO1 tak je instalace soch do veřejného prostoru, kde je mohou potkat jak náhodní kolemjdoucí, tak milovníci umění, jdoucí cíleně za nimi.

Centrum současného umění EPo1

Mapa

GPS
50.6292386N, 15.6085292E

Informace

Adresa

Náměstí Míru, Vrchlabí

Další zajímavosti v okolí

Poesiomat ve Vrchlabí
Poesiomat
Kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí
Kostel sv. Vavřince
Čtyři historické domky ve Vrchlabí
Čtyři historické domky
Stará kovárna se zvoničkou v Hořejším Vrchlabí
Stará kovárna se zvoničkou v Hořejším Vrchlabí