Krkonošské muzeum ve čtyřech historických domcích

Krkonošské muzeum ve čtyřech historických domcích

Lidová krkonošská architektura s expozicí lidového umění a řemesel. Čtyři štítové historické domky v sobě ukrývají bohatou expozici spojenou s historií Vrchlabí, ale i krkonošského řemeslného a lidového umění.

Vrchlabí je sídlem Správy Krkonošského národního parku, a tak není divem, že jsou tu dokonce dvě poutavá Krkonošská muzea. Jedno k přírodě, fauně a flóře a unikátnosti zdejšího národního parku v budově bývalého Augustiniánského kláštera a druhé krkonošské muzeum k lidovému umění, řemeslům a částečně i historii města najdete ve čtyřech historických domcích, které patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a jsou vzácným pozůstatkem původní městské zástavby.

V Krkonošském muzeu ve čtyřech domcích uvidíte bohatý soubor předmětů vážících se k lnářské výrobě v Krkonoších. Nechybí vzorky látek, které v minulosti proslavily krkonošské tkalce. Celá jedna roubená místnost je zase věnována malovanému lidovému nábytku z konce 18. a počátku 19. století. Krajní ze čtyř domků Krkonošského muzea obsahuje instalace seznamující s dějinami města Vrchlabí a také galerijní prostor. V patře je vedle interiérové expozice podkrovní světničky, zařízené ve venkovském stylu poloviny 19. století, také část věnovaná řemeslné výrobě, včetně tradičního zhotovování figurek Krakonošů. Další prostora patří výtvarným projevům lidové zbožnosti včetně podmaleb na skle a betlémů. Podstřeší je skutečně zařízené jako půda domu s historií, kde pozorné oko návštěvníka nalezne spoustu roztodivných předmětů. V domku také nechybí kout věnovaný nejmenším, zde se nejen zabaví, ale i seznámí s některými fenomény krkonošské historie. Přízemí jednoho z nejstarších městských domů ve městě slouží krátkodobým tematickým výstavám.

Vstupné, otevírací doba a více informací

Mapa

GPS
50.6294867N, 15.6071942E

Informace

Adresa

náměstí Míru čp. 222–224
543 01 Vrchlabí

Další zajímavosti v okolí

Čtyři historické domky ve Vrchlabí
Čtyři historické domky
Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí
Muzeum Krkonoš
Augustiniánský klášter ve Vrchlabí
Augustiniánský klášter
Kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí
Kostel sv. Vavřince
Poesiomat ve Vrchlabí
Poesiomat