Rozhledna Žalý

Za nejkrásnějšími výhledy

16.5 km
5.5 hod.

Vrchlabí je skvělým výchozím bodem vašich výletů. Vystoupejte na některý z kopců či kopečků, které ho obklopují, a vychutnejte si výhledy na město i do širokého okolí. Cestou potkáte nejvýznamnější památky města i nejstarší kamennou rozhlednu v Krkonoších. 

 1.

Náměstí TGM a barokní radnice

Radnice z roku 1737 je budovou městského úřadu i sídlem informačního centra. 

 2.

Chrám sv. Vavřince

Novogotický kostel byl vystavěn roku 1889 na místě původního kostelíku ze 14. století. Je tvořen trojlodní halou a 60 metrů vysokou věží se zvonicí.  Snad nejvzácnějším předmětem kostela je měděná křtitelnice s letopočtem 1566.

Kostel sv. Vavřince

 3.

Augustiniánský klášter

Augustiniánský klášter ve Vrchlabí

Klášter augustiniánů ve Vrchlabí byl založen v roce 1705 díky iniciativě rodu Morzinů. Již mnoho let slouží návštěvníkům k poznání krás a bohatství Krkonoš, sídlí tu totiž Krkonošské muzeum resp. Návštěvnické centrum národního parku Krkonoše.

 4.

Kaple sv. Anny a 14 svatých pomocníků

Kaple sv. Anny a 14 svatých pomocníků

Kaplička pochází z poloviny 18. století a je zasvěcena sv. Anně, patronce města, která jej měla chránit před epidemií moru a cholery. Obnovena byla v letech 1997–1999. Stojí na místě, odkud se otevírá nejkrásnější pohled na město Vrchlabí.

 5.

Rozhledna Žalý

Rozhledna Žalý

Jediná kamenná rozhledna s téměř kruhovým rozhledem je oblíbeným výletním místem nejen obyvatel Vrchlabí, ale i návštěvníků hor. V létě sem můžete vyrazit pěšky i na kole, nebo lanovkou z Herlíkovic a zpět se svézt na koloběžce. V zimě je to ideální cíl zimní procházky zasněženou krajinou, výletu se sáňkami, které využijete především při zpáteční cestě. Pokud lyžujete v Herlíkovicích, stačí si "odskočit" od horní stanice lanovky a za necelých 200 metrů si kromě rozhledny můžete dát něco dobrého k snědku ve výletní restauraci.

 6.

Kaplička sv. Anny

Kaplička sv. Anny

Kaplička pochází z roku 1932. V letech 2002-2003 byla zrekonstruována přesně podle historických materiálů včetně studánky uvnitř kaple, do které je svedena voda ze Stavidlového vrhu. 

 7.

Kulturní dům Střelnice

Budova kulturního domu byla místem natáčení kultovního filmu Miloše Formana – Hoří, má panenko! Dnes je kulturním a vzdělávacím zařízením, které slouží široké veřejnosti.

 8.

Městský park

Městský park

Park, umístěný nezvykle v kopci a budovaný od roku 1903, nabízí příjemnou procházku ve stínu stromů. Podél hlavní cesty minete sochu Panny Marie Pomocné, lipovou alej a boží muka z přelomu 18. a 19. století. Od roku 2023 je tu přístupná naučná Stezka vody pro místní i výletníky s příjemnými zastaveními u obnovených jezírek a tůní a možností pozorovat hemžení pod i nad hladinou.

Stezka vody v městském parku

Další vycházky a trasy

Pěší
Řeka Labe ve Vrchlabí
10.7 km
3 hod.
Labská trasa
Pěší
Zámecká kaple Černínů-Morzinů
6.7 km
2 hod.
Vrchlabské kaple a kapličky
Pěší
Klášterní kostel sv. Augustina Vrchlabí
4 km
1 hod.
Po stopách Morzina a Vivaldiho
Pěší
Závod Škoda Auto ve Vrchlabí
6.2 km
2 hod.
Od kočárů k automobilům