Klášterní kostel sv. Augustina Vrchlabí

Po stopách Morzina a Vivaldiho

4 km
1 hod.

Vrchlabí je kulturním srdcem Krkonoš. Vděčí za to mimo jiné i hraběti Václavu Morzinovi, který byl velkým mecenášem umění. Vrcholem jeho umělecké činnosti byl kontakt s Antoniem Vivaldim. Právě Morzinovi je totiž roku 1725 věnována Vivaldiho sbírka, která obsahuje také houslové koncerty Čtvero ročních období. Projděte se spolu s námi po stopách těchto významných osobností naší historie.

 1.

Náměstí TGM a barokní radnice

Radnice z roku 1737 je budovou městského úřadu i sídlem informačního centra. 

 2.

Čtyři historické domky

Čtyři historické domky ve Vrchlabí

Soubor štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby.

 3.

Chrám sv. Vavřince

Novogotický kostel byl vystavěn roku 1889 na místě původního kostelíku ze 14. století. Je tvořen trojlodní halou a 60 metrů vysokou věží se zvonicí. Snad nejvzácnějším předmětem kostela je měděná křtitelnice s letopočtem 1566.

Kostel sv. Vavřince

 4.

Augustiniánský klášter

Augustiniánský klášter ve Vrchlabí

Klášter augustiniánů ve Vrchlabí byl založen v roce 1705 díky iniciativě rodu Morzinů. Již mnoho let slouží návštěvníkům k poznání krás a bohatství Krkonoš, sídlí tu totiž Krkonošské muzeum resp. Návštěvnické centrum národního parku Krkonoše.

 5.

Zámek a zámecký park

Renesanční zámek založil roku 1546 Kryštof Gendorf z Gendorfu. Posledními šlechtici na zámku byli právě Morzinové. Dnes je sídlem městského úřadu. Pro návštěvníky je volný přístup pouze do vstupní haly. Zámecký park, založený spolu se stavbou zámku, byl do dnešní romantické podoby přetvořen v druhé polovině 19. století. 

Více o zámku

 6.

Zámecká kaple Černínů-Morzinů

Zámecká kaple Černínů-Morzinů

Zámeckou kapli, ležící na okraji zámeckého parku a přístupnou kdysi přes dřevěný mostek a dnes z ulice Dobrovského za budovou Správy KRNAP, nechala postavit Aloisie Černín-Morzinová, dcera Rudolfa Morzina.

 7.

Základní umělecká škola Karla Halíře

Poskytuje základy uměleckého vzdělávání dětem i dospělým. V hudebním oboru se žáci věnují hudbě klasické, populární, swingové a jazzové.

Základní umělecká škola Karla Halíře

 8.

Zámeček - galerie Morzin

Galerie Morzin ve Vrchlabí

Galerie sídlí v prostorách zámečku, kde původně sídlila nejstarší papírna ve Vrchlabí. Nabízí návštěvníkům poznání výtvarného umění v netradičních prostorech a nestandartní formě. 

 9.

Dům se sedmi štíty

Jeden z nejstarších vrchlabských domů, jehož jedinečná podoba je dána snahou o co nejlepší využití všech prostor. Prohlédněte si jeho interiéry a navštivte zdejší kavárnu. 

Více o domu se sedmi štíty

Další vycházky a trasy

Pěší
Zámecká kaple Černínů-Morzinů
6.7 km
2 hod.
Vrchlabské kaple a kapličky
Pěší
Řeka Labe ve Vrchlabí
10.7 km
3 hod.
Labská trasa
Pěší
Závod Škoda Auto ve Vrchlabí
6.2 km
2 hod.
Od kočárů k automobilům
Pěší
Rozhledna Žalý
16.5 km
5.5 hod.
Za nejkrásnějšími výhledy