Závod Škoda Auto ve Vrchlabí

Od kočárů k automobilům

6.2 km
2 hod.

Historie automobilové výroby ve Vrchlabí sahá až do roku 1864, kdy začala Karosárna Petera nabízet kočáry a sedlářské zboží. Stejná továrna totiž roku 1908 postavila první automobilovou karoserii. Po roce 1945 byla začleněna do AZNP Mladá Boleslav. Auta se tak ve Vrchlabí nepřetržitě vyrábějí již více než 100 let. Podívejte se na místa s nimi spjatá.

 1.

Náměstí TGM a barokní radnice

Radnice z roku 1737 je budovou městského úřadu i sídlem informačního centra. 

 2.

Dům se sedmi štíty

Dům se sedmi štíty ve Vrchlabí

Jeden z nejstarších soukromých vrchlabských domů se podobá vesnické chalupě přizpůsobené městskému životu.

 3.

Dům čp. 100

Dům postavila před koncem 19. století firma karosáře Petery. V jeho fasádě jsou zobrazeny artefakty sedlářské a karosářské výroby. V domě byly byty zaměstnanců, kanceláře, ve dvoře dílny a v přízemí podniková prodejna.

 4.

Zámeček - galerie Morzin

Galerie Morzin ve Vrchlabí

Galerie sídlí v prostorách zámečku, kde původně sídlila nejstarší papírna ve Vrchlabí. Nabízí návštěvníkům poznání výtvarného umění v netradičních prostorech a nestandartní formě. 

 5.

ŠKODA auto Vrchlabí

Karoserie pro vozy ŠKODA se v tomto závodě vyráběli od dvacátých let minulého století. Závod se stal součástí mladoboleslavské automobilky v roce 1946, kdy byla zahájena velkosériová výroba celých automobilů. Od roku 2012 vyrábí závod ve Vrchlabí vysoce sofistikované automatické převodovky pro celý koncern Volkswagen.
 

 6.

Základní umělecká škola Karla Halíře

Škola sídlí v bývalé vile vrchlabského továrníka Petery, který tuto budovu nechal vystavět roku 1932 v době největšího rozkvětu jeho firmy v meziválečném období.

 7.

Zámek

Zámek Vrchlabí

Renesanční zámek, který nahradil původní gotickou vodní tvrz, byl dokončen v roce 1546 jako sídlo mocného Kryštofa Gendorfa z Gendorfu. Neznámý stavitel vycházel ze schématu italského kastelu (malé pevnosti či tvrze). Stavbu původně obklopoval 12 metrů široký vodní příkop, přes který se do zámku vstupovalo třemi mosty.

 8.

Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK

Krkonošské centrum environmentálního rozvoje KRTEK

V roce 2014 bylo ve Vrchlabí otevřeno nové Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání, které velmi rychle získalo přezdívku Krtek. Autorem stavby je Ing. arch. Petr Hájek.

 9.

Klášter a klášterní zahrada

Barokní klášter založený roku 1705 je sídlem přírodovědné a historické expozice Krkonošského muzea. Jeho součástí je kostel sv. Augustina, veřejnosti volně přístupný během letních měsíců. Klášterní zahrada je po rekonstrukci příjemným místem k procházce – najdete tu geologickou expozici, bylinkový záhon, ovocné stromy i záhony představující typickou krkonošskou floru.

Augustiniánský klášter

 10.

Chrám sv. Vavřince

Novogotický kostel byl vystavěn roku 1889 na místě původního kostelíku ze 14. století. Je tvořen trojlodní halou a 60 metrů vysokou věží se zvonicí. Snad nejvzácnějším předmětem kostela je měděná křtitelnice s letopočtem 1566.

Kostel sv. Vavřince

Další vycházky a trasy

Pěší
Zámecká kaple Černínů-Morzinů
6.7 km
2 hod.
Vrchlabské kaple a kapličky
Pěší
Řeka Labe ve Vrchlabí
10.7 km
3 hod.
Labská trasa
Pěší
Klášterní kostel sv. Augustina Vrchlabí
4 km
1 hod.
Po stopách Morzina a Vivaldiho
Pěší
Rozhledna Žalý
16.5 km
5.5 hod.
Za nejkrásnějšími výhledy