Zámecká kaple Černínů-Morzinů

Vrchlabské kaple a kapličky

6.7 km
2 hod.

Drobné sakrální památky ke krkonošské krajině neodmyslitelně patří a dodávají jí na půvabu. I po městě Vrchlabí je rozeseto mnoho kaplí a kapliček s neopakovatelnou atmosférou. Mnoho z nich je díky iniciativě občanského sdružení Zdravé Krkonoše (www.zdravekrkonose.eu) restaurováno či opraveno a láká k nahlédnutí. Objevte je v rámci příjemné sedmikilometrové procházky, která vás povede městem, zámeckým parkem i k dančí oboře.

 1.

Náměstí TGM a barokní radnice

Radnice z roku 1737 je budovou městského úřadu i sídlem informačního centra.

 2.

Zámek a zámecký park

Renesanční zámek založil roku 1546 Kryštof Gendorf z Gendorfu. Dnes je sídlem městského úřadu. Pro návštěvníky je volný přístup pouze do vstupní haly. Zámecký park, založený spolu se stavbou zámku, byl do dnešní romantické podoby přetvořen v druhé polovině 19. století.

Zámek

 3.

Zámecká kaple Černínů-Morzinů

Zámecká kaple Černínů-Morzinů

Zámeckou kapli, ležící na okraji zámeckého parku a přístupnou kdysi přes dřevěný mostek a dnes z ulice Dobrovského za budovou Správy KRNAP, nechala postavit Aloisie Černín-Morzinová, dcera Rudolfa Morzina.

 4.

Kaple Nejsvětější Trojice

Stáří kapličky se odhaduje na 150–200 let. Obnovena byla v roce 2000. Vnitřek kaple zdobí dřevěný oltářní obraz s tématem Nejsvětější trojice, který navrhl a realizoval řezbář Petr Kysela.

 5.

Kaple Panny Marie na Kalvárii

Pochází z druhé poloviny 19. století, její obnova začala roku 2010. Realizovaný návrh vychází z její původní historické podoby, do které jsou zakomponovány také prvky se soudobým architektonickým výrazem. 

 6.

Dům se sedmi štíty

Dům se sedmi štíty ve Vrchlabí

Jeden z nejstarších soukromých vrchlabských domů se podobá vesnické chalupě přizpůsobené městskému životu.

 7.

Kulturní dům Střelnice

Budova kulturního domu byla místem natáčení kultovního filmu Miloše Formana – Hoří, má panenko! Dnes je kulturním a vzdělávacím zařízením, které slouží široké veřejnosti.

Kulturní dům Střelnice

 8.

Kostel sv. Vavřince

Kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí

Na místě gotického jednolodního kostela ze 14. století vystavěl v novogotickém stylu vrchlabský stavitel Eduard Zirm podle projektu pražského architekta Šimona Tragla nový kostel v letech 1886 až 1889. 

Další vycházky a trasy

Pěší
Klášterní kostel sv. Augustina Vrchlabí
4 km
1 hod.
Po stopách Morzina a Vivaldiho
Pěší
Řeka Labe ve Vrchlabí
10.7 km
3 hod.
Labská trasa
Pěší
Závod Škoda Auto ve Vrchlabí
6.2 km
2 hod.
Od kočárů k automobilům
Pěší
Rozhledna Žalý
16.5 km
5.5 hod.
Za nejkrásnějšími výhledy